Време

Сончево и топло со температури од 13 до 21 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло. Претпладне со мала до умерена локална облачност, особено во североисточните подрачја. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 3 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне од 14 до 21 степени.

Во Скопје, претпладне со мала до умерена облачност, преку денот сончево. Ќе дува умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 0, а максималната ќе достигне до 18 степени. Маврово 13, Охрид 14, Битола и Крива Паланка 16, Берово 15, Кавадарци 20, Дојран 21.

Продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време. Во деновите од викендот во утринските и претпладневните часови по одделни котлини ќе има услови за појава на магла и ниска облачност. Утринските температури на места ќе се спуштат под нулата, а дневните ќе бидат над просекот за овој период од годината. Топлото време ќе предизвика натамошно топење на снежната покривка на планините.

Критики за тоа дека треба да се слушаат критики од членови, зошто е разрешен Стојко Пауновски, зошто Максим Димитриевски не е член на Централен одбор, беа искажани на последниот конгрес на СДСМ кој се одржа во неделата.

повеќе

Владите ширум светот имаат тенденција да ги следат своите национални интереси, наместо да следат глобално координиран пристап.

повеќе

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе