Време

Сончево и топло со температури и до 30 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност и со умерен јужен ветер и дневна температура од 27 Целзиусови степени. Маврово 21, Охрид 24, Битола 24, Крива Паланка 24, Берово 23, Кавадарци 29, Дојран 30.

Утре времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а дневните температури ќе се движат од 19 до 27 степени.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе