Време

Сончево и топло со температури и до 29 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималната дневна температура во Скопје ќе достигне до 29 Целзиусови степени, Маврово 19, Охрид 21, Битола 26, Крива Паланка 24, Берово 23, Кавадарци 27, Дојран 29.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец и максимални дневни температури од 21 до 32 степени.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе