Време

Сончево и топло со температури до 38 степени

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 36 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 32, Битола и Крива Паланка 33, Берово 32, Кавадарци 37, Дојран 38.

И за утре прогнозата е сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, а дневните температури ќе се движат од 28 до 38 Целзиусови степени.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе