Време

Сончево и топло со температури до 36 степени

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне на североисток ќе има услови за краткотрајна нестабилност. УВ инкесот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат: Скопје 36 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 30, Битола 33, Кавадарци 35, Крива Паланка 29, Берово 29, Дојран 36 степени.

Сончевото и топло време ќе продолжи и утре кога ќе имаме и мала до умерена облачност, а попладне со локална појава на краткотраен пороен дожд. Дневните температури ќе се движат од 27 во Маврово, 28 во Берово, 30 во Охрид, до 35 во Скопје и 36 во Дојран.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе