Време

Сончево и топло со температури до 36 степени

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и доста топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне на североисток ќе има услови за краткотрајна нестабилност. УВ инкесот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат: Скопје 36 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 30, Битола 33, Кавадарци 35, Крива Паланка 29, Берово 29, Дојран 36 степени.

Сончевото и топло време ќе продолжи и утре кога ќе имаме и мала до умерена облачност, а попладне со локална појава на краткотраен пороен дожд. Дневните температури ќе се движат од 27 во Маврово, 28 во Берово, 30 во Охрид, до 35 во Скопје и 36 во Дојран.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе