Време

Сончево и топло со температури до 35 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 34 Целзиусови степени,Маврово 27, Охрид 30, Битола 32, Кавадарци 35, Крива Паланка 31, Берово 28, Дојран 35 степени.

И за утре прогнозата е претежно сончево со слаб до умерен ветер од источен правец.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе