Време

Сончево и топло со температури до 35 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 34 Целзиусови степени,Маврово 27, Охрид 30, Битола 32, Кавадарци 35, Крива Паланка 31, Берово 28, Дојран 35 степени.

И за утре прогнозата е претежно сончево со слаб до умерен ветер од источен правец.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе