Време

Сончево и топло со температури до 24 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и слаб северозападен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 22 Целзиусови степени, Маврово 15, Охрид 18, Битола 21, Крива Паланка 19, Берово 18, Кавадарци 23, Дојран 24.

И за утре временската прогноза е сончево и топло со мала до умерена облачност, со слаб југозападен ветер и повисоки дневни температури - Скопје 25, Маврово 19, Охрид 21, Битола 24, Крива Паланка 22, Берово 21, Кавадарци 26, Дојран 27 степени.

Од понеделник ќе имаме промена на временските прилики, променливо облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни кон крајот на денот. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, а дневните температури ќе се движат од 15 до 23 степени.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе