Време

Сончево и топло со слаб ветер

Времето во целата земја денеска ќе биде претежно сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 30 Целзиусови степени, Маврово 22, Охрид 26, Битола 30, Кавадарци 32, Берово 26, Крива Паланка 27, Дојран 33.

Прогнозата и за утре е сончево и топло со слаб северен ветерр и дневни температури од 24 до 33 степени.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе