Време

Сончево и топло со слаб до умерен ветер, утре попладне дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 5 до 14, а максималната ќе достигне од 20 до 32 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје,  сончево и топло со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе достигне до 29 степени. Маврово 20, Охрид 24, Битола 27, Крива Паланка 25, Берово 24, Кавадарци 30, Дојран 32.

Утре во недела во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. Од понеделник следува период на променливо облачно време, на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни со пообилен дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе