Време

Сончево и топло со попладневни врнежи од дожд во западните делови

Временската прогноза за денеска е сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне во западните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје и Кавадарци 35 Целзиусови степени, Маврово 26, Охрид 28, Битола 30, Крива Паланка 31, Берово 29, Дојран 36 степени.

Утре времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, во крајните западни делови попладне со услови за краткотраен дожд и ретки грмежи и дневни температури од 25 до 36 степени.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе