Време

Сончево и топло, попладне нестабилно со локален пороен дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне претежно во западните делови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 33 Целзиусови степени, Маврово 23, Охрид 28, Битола 31, Крива Паланка 29, Берово 27, Кавадарци 33, Дојран 34.

И утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне претежно во западните делови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневните температури ќе се движат од 25 до 35 степени.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе