Време

Сончево и топло, од утре малку посвежо

И денеска времето ќе биде сончево и многу топло со температури до 40-от степен. Кон крајот на денот на места и особено на северот ќе има зголемување на облачноста со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со појава на град и силен ветер. УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 38 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 32, Битола 35, Кавадарци 39, Крива Паланка 34, Берово 32, Дојран 40.

Утре ќе има мал пад на дневните температури. Времето ќе биде сончево и посвежо со умерена облачност. Попладне и особено на југ ќе има локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. УВ индексот ќе биде 7.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 32 степени, Маврово 25, Охрид 28, Битола 32, Кавадарци 34, Крива Паланка 30, Берово 26, Дојран 35 степени.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе