Време

Сончево и топло, од утре дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност која ќе се зголемува во текот на денот. Ќе дува слаб до умерен ветер кој вдолж Повардарието ќе биде со југоисточен правец. Преку ноќта кон вторник, претежно во планинските подрачја ќе има услови за краткотраен дожд.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 31, Маврово 25, Охрид 27, Битола 31. Крива Паланка 30, Берово 28, Кавадарци 32, Дојран 33 Целзиусови степени.

Утре времето ќе биде променливо облачно, претпладне со појава на краткотраен дожд, а од пладневните часови наместа нестабилно и свежо со локален пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе