Време

Сончево и топло

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималната дневна температура во Скопје ќе достигне 35 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 30, Битола 32, Крива Паланка и Берово 30, Кавадарци 36, Дојран 38.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 9, а дневните температури ќе се движат од 27 до 37 степени.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе