Време

Сончево и топло

Денеска и утре времето ќе биде претежно сончево со значителен пораст на дневната температура.

Дневните температури денеска ќе бидат во Скопје 13 Целзиусови степени, Маврово 12, Охрид 9, Битола 12, Кавадарци 13, Крива Паланка 12, Берово 9, Дојран 15.

Прогнозата и за утре е сончево со значителен пораст на дневната температура. Ќе дува слаб до умерен ветер oд западен правец. Дневните температури ќе бидат Скопје, Битола и Маврово 14, Охрид 13, Кавадарци 19, Крива Паланка и Берово 13, Дојран 19 степени.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе