Време

Сончево и релативно топло

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието и во источните делови.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 15 Целзиусови степени, Маврово 12, Охрид 14, Битола и Кавадарци 16, Крива Паланка 12, Берово 13, Дојран 21.

И утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Дневните температури ќе бидат во Скопје 15, Маврово 13, Охрид 14, Битола и Кавадарци 16, Крива Паланка 11, Берово 12, Дојран 19 степени.

„Новото нормално“ неизбежно со себе ќе носи неизвесност и страв бидејќи заканата од вирусот наѕира во позадина и не може да се искорени.

повеќе

„Шарената револуција“ беше енергија и граѓански порив за промени. Малку застранивме.

повеќе