Време

Сончево и потополо

Денеска ќе преовладува стабилно и потопло време со мала до умерена облачност. Попладне ќе започне да дува слаб јужен ветер поизразен на југоистокот.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 21, Маврово 12, Охрид 17, Битола 19, Кавадарци 20, Крива Паланка 17, Берово 16, Дојран 22 Целзиусови степени.

За утре временската прогноза е умерено облачно, кон крајот на денот во западните делови ќе се зголеми облачноста и преку ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 22, Маврово 13, Охрид 16, Битола 19, Кавадарци 21, Крива Паланка 19, Берово 17, Дојран 23 степени.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе