Време

Сончево и потопло

Денеска времето ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот во југозападните подрачја ќе има врнежи од дожд, кои преку ноќта ќе се прошират и во останатите делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Дневните температури ќе се движат од 12 до 23 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде сончево топло со мала до умерена облачност.  Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер со дневна температура до 22 степени.

Маврово 12 степени, Охрид 17, Битола 20, Кавадарци 22, Крива Паланка 17, Берово 16, Дојран 23.

Утре времето ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен југоисточен ветер. Дневните температури ќе бидат пониски од денешните: Скопје 18, Маврово 10, Охрид 15, Битола 17, Кавадарци 18, Крива Паланка 16, Берово 13 и Дојран 19 степени.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе