Време

Сончево и многу топло со температури до 41 степен

Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и многу топло со слаб ветер од југоисточен правец. Насекаде ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури и УВ зрачење. Максималната температура ќе биде во интервал од 35 до 41 Целзиусов степен. УВ индексот 9.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 40, Маврово 32, Охрид 35, Битола 38, Кавадарци 40, Крива Паланка 36, Берово 35, Дојран 41.

Прогнозата и за утре е сончево и многу топло, а кон крајот на денот на места ќе има зголемување на облачноста со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме. Дневните температури ќе се движат од 28 во Маврово, 36 во Скопје, Охрид 34, до 40 во Дојран.

Според временската прогноза на УХМР од среда можни се попладневни локални поројни врнежи од дожд со засилен северен ветер.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе