Во Скопје и други градови

Сонцето ја намали загаденоста, но воздухот не е чист

Синоќа во Скопје, како и во Битола, Куманово, Тетово, Кавадарци, Кичево, Струмица и други градови повторно беше измерена опасна загаденост на воздухот.  Утрово состојбите се подобри, речиси секааде се пробива сонцето, но воздухот сѐ уште не е чист. На врвот на листата на најзагадени градови во светот повторно се главните градови на нашите соседи.

На врвот на листата на најзагадени градови во светот утрово се најдоа Сараево, Софија и Приштина. Белград е на 47-мо место, a Скопје за чудо, барем според страницата iqair.com, околу 8 часот утрово e на дното, на 95 - то место, во друштво на Мелбурн и Ванкувер. Очигледно станува збор за извлечен просек во секој од градовите  или за добиени вредности од една избрана локација.

Сепак, синоќа мерните станици во делови од Скопје покажуваа енормна загаденост, па така околу полноќ, статницата во Реонски центар Аеродром измери рекордни 492 ПМ микрограми ПМ честички на метар кубен, во дел од Аеродром 403 микрограми, а во населбата 11 Октомври 419 микрограми на метар кубен.

Рекорди се уриваа и во Битола на локацијата викана Сремска Митровица со 424 микрограми на метар кубен.

Утрово е сончево па и тие вредности се намалени, но сепак не се во зелената зона, туку сигнализираат сериозна опасност по здравјето.

Вчера, со одлука на Владата, повеќе државни и општински органи беа задолжени за спроведување на мерки за заштита на населението во Тетово, Кавадарци и Куманово, каде во два последователни дена беа измерени опасни вредности на загаден воздух.

Меѓу другото, се наложува да бидат згрижени бездомниците, на работа да не одат постарите од 60 години, како и бремените жени и лица со болести, а се бара од властите и редукција во сообраќајот и намалување на градежни активности.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе