Крај на зимата

Со студено сонце во 16.33 часот пристигна пролетта

Во 16.33 часот денеска пристигна пролетта. Температурите во овие моменти не се пролетни, се движат од нула и 1 степен во зимските туристички места, 10 степени во Скопје и максимални 12 степени во Дојран и Гевгелија во јужна Македонија. Утрински температури под нулата се очекуваат и во наредните денови.

Во земјава попладнево е сончево со мала локална облачност, велат од УХМР. Дува слаб до умерен, а на места засилен ветер претежно од североисточен правец. Максималната температура е во интервал од 4 до 12 степени.

Во Скопје времето е исто така сончево со слаб до умерен североисточен ветер.

УХМР прогнозира дека утре утринските температури ќе се движат од -9 до -2 степени во јужна Македонија, а максималните на југот ќе достигнат до 13 степени, но на повисоките места тие ќе бидат од 3 до најмногу 7 степени.

До петок се очекуваат минусни утрински температури и благо покачување на максималните дневни температури.

Во зимските туристички центри и натаму има дебела снежна покривка, од 30-тина сантиметри во Крушево, до речиси половина метар на Попова Шапка.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе