Време

Следува период на сончево и топло време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен до северозападен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне 34 Целзиусови степени, Маврово 27, Охрид 30, Битола 33, Крива Паланка 31, Берово 29, Кавадарци 36 и Дојран 37.

И утре времето ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец и температури до 39 степени. 

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе