Време

Следува период на сончево и топло време

Денеска времето ќе биде претежно сончево сo слаб до умерен северен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје и Кавадарци 33 Целзиусови степени, Маврово 24, Охрид и Берово 28, Битола 31, Крива Паланка 29, Дојран 35 степени.
И утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен правец. УВ индексот ќе биде 8, а дневните температури од 26 до 36 степени.
Следува период на сончево и топло време со максимални температури до 38 степени.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе