Време

Синоќа најмногу дожд наврна во Гевгелија, Дојран и Демир Капија

Најмногу дожд до осум часот изутрина наврнал во Гевгелија и во Дојран, каде се измерени 23 литри на метар квадратен, како и во Демир Капија – 18 литри на метар квадратен и 12 во Скопје-Петровец.

По нив, според мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), следат Берово со 9, Тополчани – 8, Крива Паланка и Скопје – Зајчев Рид – 6, Битола и Попова Шапка – 4, Виница – 3, Тетово, Пожаране, Маврово и Струмица – 2 и Прилеп со 1 литар на метар квадратен.

УХМР за денеска претпладне најавува променливо облачно со слаб локален дожд, претежно во југоисточните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, поизразен вдолж Повардарието. Максималната температура ќе биде во интервал од 22 до 27 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје во утринските часови променливо облачно, во текот на денот сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 26 степени. 

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе