Во Скопје

Се одбележува Светскиот ден на рускиот јазик

Амбасадата на Руската Федерација во земјава и општина Кисела Вода денеска го одбележуваат Светскиот ден на рускиот јазик.

По тој повод попладне во паркот „Пушкин“ во општина Кисела Вода ќе се одржи свеченост на која ќе се обратат рускиот амбасадор Сергеј Баздникин и градоначалникот Филип Темелковски. Ќе биде одржан концерт и ќе биде прикажан цртан филм „Приказка за цар Салтан”.

Рускиот јазик е еден од шестте официјални јазици на ООН. Рускиот е најраспространет јазик во Евроазија. Исто така, рускиот е најголем мајчин јазик во Европа и осми најголем јазик во светот по бројот на луѓе чиј  мајчин е рускиот, а шести по вкупниот број на говорници околу 215 милиони луѓе.

Светскиот ден на рускиот јазик се одбележува на 6 јуни. Овој датум е поврзан со денот, кога е роден Александар Сергеевич Пушкин. Александар Сергеевич Пушкин се смета за најголемиот руски поет, основоположник на рускиот литературен јазик и основач на модерната руска литература.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе