Време

Променливо облачно со повремен локален дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од 7 до 12 степени, а дневната од 13 до 16 Целзиусови степени, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд. Утринската температура ќе достигне до 12 степени, а дневната до 17 степени. Маврово и Берово 13, Охрид, Дојран, Битола и Кавадарци 16, Крива Паланка 15.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со услови за утринска магла по одделни котлини. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 11 до 20 степени.

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе