Време

Променливо облачно, попладневни врнежи од дожд во југозападните делови

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно, попладне во југозападните делови со слаби локални врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, најавува УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 13 до 20 Целзиусови степени.

Во Скопје, променливо облачно со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне 19 степени.

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време. Од четврток до сабота се очекуваат поинтензивни врнежи од дожд кога ќе дува и засилен до силен ветер од јужен правец. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе