Време

Промеливо облачно со локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, поизразен вдолж Повардарието.

Дневните температури ќе бидат во Скопје 22 Целзиусови степени, Маврово 13, Охрид 16, Битола 19, Крива Паланка 17, Берово 16, Кавадарци 22, Дојран 24.

Утре претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот променливо облачно со локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе се движат од 14 до 25 степени.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе