Време

Продолжува сончевото време, станува сѐ потопло

Денеска времето ќе биде сончево малку потопло со мала локална облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. УВ индексот ќе биде 8.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 36 Целзиусови степени, Маврово 30, Охрид 31, Битола 34, Крива Паланка 32, Берово 31, Кавадарци 37, Дојран 38.

Прогнозата и за утре е претежно сончево и доста топло со температури од 30 до 38 степени и со слаб до умерен ветер од североисточен правец.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе