Време

Продолжува сончевото и топло време

И денеска времето ќе биде сончево и топло со слаб променлив ветер. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла.

Дневните температури ќе достигнат во Скопје 28 Целзиусови степени, Маврово 22, Охрид 23, Битола 26, Кавадарци 28, Крива Паланка 25, Берово 24, Дојран 30 степени.

Временската прогноза и за наредните три дена е свежи утрa со високи дневни температури за овој период од годината - од 22 до 29 степени.

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе