Време

Претпладне сончево, попладне нестабилно, од утре врнежи и грмежи

Времето во земјава ќе биде сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе се движи од 16 до 29 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи и дневна температура до 26 степени. Во Маврово дневната температура ќе достигне до 16 степени, Охрид 22, Битола 24, Кавадарци 27, Крива Паланка 21, Берово 22, Дојран 29 степени.

Во следните денови продолжува периодот на променливо и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи.

Утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со поројни врнежи од дожд проследени со грмежи, локално во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и појава на град. Дневните температури ќе бидат во Скопје 23, Маврово 24, Охрид 19, Битола 21, Кавадарци 24, Крива Паланка 21, Берово 19, Дојран 26 степени.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе