Време

Претпладне сончево, попладне нестабилно, од утре сончево и стабилно

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец.

Дневната температура ќе се движи од 23 до 34 Целзиусови степени.

Во Скопје слично време, претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Дневната температура ќе се искачи до 32 степени. Во Маврово 23, Охрид и Битола 29, Берово и Крива Паланка 27, Кавадарци 32, Дојран 34.

Следува период на стабилно и сончево време, во петок и за време на викендот со умерен до засилен северен ветер.

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе

Хрватскиот музичар и кантавтор Дадо Топиќ уште во далечната 1973 година во неговата култна песна „Македонија" ја опиша нашата татковина како „земја каде сонцето вечно сјае".

повеќе

Одолговлекувањето на истрагата за случајот „Рекет" е тесно поврзана со политичките проценки за тоа до каде може да се оди во тактиката „жртва за квалитет".

повеќе