Време

Претпладне сончево, попладне нестабилно

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 30 Целзиусови степени, Маврово 22, Охрид 26, Битола 29, Крива Паланка 25, Берово 26, Кавадарци 31, Дојран 33. 

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, а дневните температури ќе се движат од 20 до 31 степен.

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе