Време

Претпладне сончево, попладне локален дожд и ретки грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи.

Минималната температура ќе се движи од 10 до 18, а максималната дневна од 24 до 31 степен: Скопје 29, Маврово 22, Охрид 25, Битола 27, Кавадарци 30, Крива Паланка 26, Берово 24, Дојран 31.

Во Скопје и околината ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.

Денеска во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи.

Во наредните денови ќе биде претежно стабилно и релативно топло време.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе