Време

Претпладне сончево и топло, попладне нестабилно со пороен дожд

Денеска претпладне времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме. УВ индексот ќе биде 9.

Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 35 Целзиусови степени, Маврово 26, Охрид 29, Битола 31, Кавадарци 35, Крива Паланка 29, Берово 28, Дојран 36 степени.

Утре претпладне времето ќе биде сончево и топло со умерена облачност, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилни врнежи, силен ветер и појава на град. УВ=7

Дневните температури ќе бидат во опаѓање - Скопје 32, Маврово 24, Охрид 27, Битола 29, Кавадарци 33, Крива Паланка 28, Берово 27, Дојран 34.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе