На скопскиот аеродром

Пречек и испраќање на посмртните останки за загинатите во автобуската несреќа (ФОТО)

Припадници на Армијата ги пренесуваат ковчезите со посмртните останки на 45-те граѓани кои загинаа во автобуската несреќа во Бугарија од транспортните авиони на бугарската армија до возилата кои ќе ги пренесуваат до нивните почивалишта.

Фото: Роберт Атанасовски
 

На пренесувањето на телата на жртвите на скопскиот аеродром присутна е висока државна делегација во која е претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, целиот владин кабинет, претставници на ИВЗ и на МПЦ, како и високи делегации од Косово, Албанија и Бугарија.

По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа беа пренесени до нивните вечни почивалишта.

Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде последна почит на загинатите со положување венци им оддадоа претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев.

Последна почит оддадоа и претседателката на Косово Вјоса Османи и претседателката на албанското Собрание Линдита Никола.

Венец положи и бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов, а по него во знак на почит се поклонија и првиот вицепремиер Артан Груби, министерот Бујар Османи, како и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

На плоштадот  „Скендербег“ во Скопје веќе се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во несреќата.

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе