На скопскиот аеродром

Пречек и испраќање на посмртните останки за загинатите во автобуската несреќа (ФОТО)

Припадници на Армијата ги пренесуваат ковчезите со посмртните останки на 45-те граѓани кои загинаа во автобуската несреќа во Бугарија од транспортните авиони на бугарската армија до возилата кои ќе ги пренесуваат до нивните почивалишта.

Фото: Роберт Атанасовски
 

На пренесувањето на телата на жртвите на скопскиот аеродром присутна е висока државна делегација во која е претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, целиот владин кабинет, претставници на ИВЗ и на МПЦ, како и високи делегации од Косово, Албанија и Бугарија.

По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа беа пренесени до нивните вечни почивалишта.

Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде последна почит на загинатите со положување венци им оддадоа претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев.

Последна почит оддадоа и претседателката на Косово Вјоса Османи и претседателката на албанското Собрание Линдита Никола.

Венец положи и бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов, а по него во знак на почит се поклонија и првиот вицепремиер Артан Груби, министерот Бујар Османи, како и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

На плоштадот  „Скендербег“ во Скопје веќе се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во несреќата.

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе