Пожарот во Прешево видлив и во Куманово, прогласена вонредна состојба

Пожарот што попладнево избувна во околината на Прешево во соседна Србија е видлив и во Куманово.

Опожарени се 50 хектари борова шума и прогласена е вонредна состојба на таа територија, пишуваат српските медиуми 

Во гаснењето на пожарот учествуваат противпожарни екипи и дел од месното население. Од Службата за вонредни ситуации во општина Прешево за РТС изјавиле дека нема опасност по населението. 

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе