Пожарот во Кочанско се доближува до складот на Макпетрол

Кај месноста Сламарник, во близина на селото Бели, Кочанско, пожарот е сѐ поблиску до индустриската зона и складиштето на Макпетрол.

Пожарот во неколку наврати бил изгаснуван, ама силниот ветер веднаш повторно го разгорувал и во моментов е надвор од контрола и претставува сериозна закана за складот на Макпетрол, соопшти ЦУК.

Пожарот се шири кон Драчевик и Белско Маало и е блиску до куќите. Пожарникари од Виница и Кочани се на терен.

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе