Пожар кај гевгелиско Марвинци (ФОТО)

Кај гевгелиското село Марвинци денеска избувна пожар кој што се уште не е изгаснат. Во гаснењето на пожарот се вклучени и „канадери”. Засега нема информација колкава површина е зафатена. 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе