Временска прогноза

Повремен дожд со утрински температури над нулата во цела Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за денеска прогнозира облачно време со локален дожд и утрински температури над нула степени во целата земја. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Сонцето во Скопје изгрева во 6.45 часот, а ќе зајде во 16.03 часот. Денов трае 9 часа 17 минути. Месечината која е во фаза на последна четвртина, нема да изгрее ова деноноќие, а ќе зајде во 2.45 минути.

Според прогнозата, и во Скопје ќе има услови за повремен слаб дожд, со умерен, повремено засилен југоисточен ветер, кој на моменти ќе се засилува. Слично време се предвидува и  долж Повардарието.

Температурите ќе се движат од 2 степени наутро во мавроскиот крај, 4 во пелагонискиот и беровскиот регион, 6 во скоспката котлина, до 8 степени во појужниот дел од повардарието и 9 степени на југоистокот од земјата.

Максималните температури ќе се движат од 5 до 12 степени, во скопскиот регион до 9 степени.

Слични „благи“ темпетарури за овој дел од годината се очекуваат и од понеделник до среда, со тоа што според прогнозата нема да има врнежи.

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе