Поранешниот началник на СВР Велес, Игор Ангеловски почина од ковид-19

На инфективната клиника во Скопје вчера како последица од ковид-19 починал Игор Ангеловски, поранешен началник на СВР Велес.

Ангеловски, како што објавија повеќе медиуми, на инфективното одделение во Велес бил хоспитализиран на 7 октомври, но откако по неколку дена му се влошила ситуацијата, тој бил префрлен на Клиниката за инфективни и фебрилни болести во Скопје. Неколку дена бил прикачен на респираторна машина, по што вчера починал. Ангеловски имал 41 година.

Ангеловски е 25-та жртва од коронавирусот во Велес од почетокот на епидемијата, а во овој град од минатата недела до сега починаа 10 лица.

Инаку, Ангеловски беше началник на СВР Велес во периодот од 10 јануари до 27 јули оваа година.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе