Поранешниот началник на СВР Велес, Игор Ангеловски почина од ковид-19

На инфективната клиника во Скопје вчера како последица од ковид-19 починал Игор Ангеловски, поранешен началник на СВР Велес.

Ангеловски, како што објавија повеќе медиуми, на инфективното одделение во Велес бил хоспитализиран на 7 октомври, но откако по неколку дена му се влошила ситуацијата, тој бил префрлен на Клиниката за инфективни и фебрилни болести во Скопје. Неколку дена бил прикачен на респираторна машина, по што вчера починал. Ангеловски имал 41 година.

Ангеловски е 25-та жртва од коронавирусот во Велес од почетокот на епидемијата, а во овој град од минатата недела до сега починаа 10 лица.

Инаку, Ангеловски беше началник на СВР Велес во периодот од 10 јануари до 27 јули оваа година.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе