УХМР

Попладне можни врнежи и грмежи, стабилизација на времето од понеделник

УХМР најавува дека попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер претежно во источните, а кон крајот на денот и во северните делови. Од понеделник времето ќе биде претежно стабилно со слаб до умерен северозападен ветер, поизразен вдолж Повардарието.

Утре, според УХМР, ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност и со умерен, во западните делови засилен ветер од западен правец. Попладнето ќе има услови за краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја.

 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе