МВР со детали за двојното убиство

Полицајци ги нашле двете момчиња мртви во автомобил во Топанско Поле

Пукањето на булеварот „Македонско-Косовска бригада" во Скопје во МВР било пријавено околу 2.35 часот. Од МВР официјално велат дека полициските службеници двете момчиња на возраст од 28 и 24 години, ги нашле мртви во автомобил цитроен со скопски таблички. Смртта била потврдена од лекари на Итната медицинска помош.

„На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада" се слушнало пукање. По излегување на местото на настанот од страна на полициски службеници, било пронајдено патничко моторно возило „цитроен" со скопски регистарски ознаки и две лица кои не давале знаци на живот. Од страна на лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт кај двете лица. Пронајдени се чаури од огнено оружје (пиштол и автоматска пушка)“, велат официјално од МВР

Како што веќе објавивме убиени се лицата Африм Бериша (28) и Бурим Вардар (24).

Се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе