По сообраќајката кај Карпалак

Oткажани прославите по повод „Свети Трифун“

Општина Неготино и Кавадарци ги информираа граѓаните дека поради трагичниот настан кој ја потресе цела држава и прогласувањето на 14 и 15 февруари за денови на жалост се откажуваат сите планирани настани и активности по повод празникот „Свети Трифун.

 

Општина Неготино, градоначалникот Тони Делков и Советот на Општината до семејствата на загинатите упатуваат сочуство за нивната огромна загуба.

И Кавадарци ја откажа денешната манифестација по повод Свети Трифун. Кавадарчани може да присуствуваат на литургиите во храмовите и симболичното закројување, информираат од општината по страшната сообраќајка.

„Ова е голема трагедија за нашата земја, во овие тешки мигови не се опишува болката која ја предизвика оваа голема несреќа. Градоначалникот Митко Јанчев, Советот на Кавадарци и граѓаните изразуваат длабоко сочувство до семејствата на загинатите и брзо заздравување на повредените“, велат од локалната самоуправа.

Претходно, културно уметничките програми ги откажа и општина Демир Капија.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе