Oдрон на Плетвар, на патот Росоман - Прилеп, сообраќајот е во прекин (ВИДЕО)

Од 5.55 часот регионалниот пат Росоман - Прилеп, кај месноста викана Трите ленти на Плетвар, е затворен за сообраќај поради одрон на патот, информира Авто мото сојузот на Македонија. Засега нема информација кога патот ќе биде оспособен за сообраќај. Екипи за интервенции на патиштата се излезени на местото и работат на санација на патот. „Изведувачот на новиот пат работи со механизација за расчистување“, соопшти Центарот за управување со кризи.

Соопштението на ЦУК значи дека кинеската компанија „Синохидро“ работи на расчистување на свлечиштето, наносите од земја и вода. Со механизација се прават обиди преку копање на канал да се насочи водата.

Многу земја и вода има на патот, a за состојбата реагираат граѓани преку социјалните мрежи кои биле тргнати на пат.

Како алтернатива може да се користи патот од Велес преку Богомила кон Прилеп и обратно.

На останатите патишта сообраќајот се одвива по влажни коловози.

Интензитетот на сообраќајот утрово е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе