УХМР

Oд вторник наоблачување, врнежи и намалување на температурите

Уште утре времето ќе биде стабилно со дополнителен пораст на дневната температура, а од вторник ќе има зголемување на облачноста со локални врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и проследени со грмежи, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од среда ќе дува и умерен до засилен северозападен ветер, што ќе услови повторно намалување на температурата. На планините врнежите ќе бидат од снег.

Денеска времето е сончево со мала до умерена локална облачност, со слаб до умерен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 21 степен. Слично е времето и во Скопје, каде се очекува температура до 19 степени. 

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе