Време

Oд утре дожд, грмежи, засилен ветер и сахарска прашина

Од утре па сѐ до вторник Македонија ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ, а во исто време ќе бидеме и под влијание на нестабилна воздушна маса која особено во попладневните часови ќе условува зголемена облачност и развој на нестабилност која ќе биде проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално поради загреаната атмосфера има услови процесите да бидат поинтензивни и во форма на невреме проследено со поинтензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер како и со појава на град. Максималните дневни температури на воздухот и понатаму ќе бидат многу високи и ќе се искачуваат во интервалот од 31 до 38 Целзиусови степени.

Поради релативно високата влажност на воздухот, но и поради нестабилноста ќе растат условите за позначителна спарина која особено кај метеопатите може да создава и здравствени проблеми. Исто така во атмосферата се наоѓа и незначително количество на сахарска прашина и песок, па така таму кај што ќе се појават врнежите, дожот ќе остави траги на нечистотија.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе