Време

Oд утре до четврток пониски дневни температури и снег

Под влијание на многу студена воздушна маса од север од утре до четврток следува период на променливо облачно, значително постудено и ветровито време, со засилен северен ветер и со слаби локални врнежи од снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Попладнево облачноста ќе се зголемува и од запад ќе почнат врнежи од дожд, кои локално ќе бидат и поројни. Преку денот ќе дува засилен јужен ветер, кој наместа ќе достигнува 80 километри на час. Преку ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе бидат пообилни во западните и северните делови, каде што на планините и на повисоките места ќе преминуваат во снег.

Утре дневните температури ќе се движат од 0 до 9 Целзиусови степени, за разлика од денес кога речиси во целата земја имаме дневни температури над 10 степени.

Според Законот за вработените во јавниот сектор, службениците можат да примаат подароци во вредност до 3000 денари годишно, што се смета за „пониска вредност“.

повеќе

Кинеското присуство во Македонија не треба да се преценува или стигматизира, туку да се искористи,

повеќе

Земјите од Западен Балкан се соочуваат со нов безбедносен предизвик: дерадикализација и реинтеграција на повратниците.

повеќе